Menhely? Gyepmesteri telep?

Sokan, főként az idősebbek, még ma is sintértelepként gondolnak az Illatos úti telepre. Akik azonban mostanában vagy a közelmúltban jártak ott, és nyomon követik az ottani eseményeket, jól tudják: ez a telep már nem az a telep, ami volt akár még 6-8 évvel ezelőtt is; bár feladataik kötöttek, hiszen ez Budapest hivatalos gyepmesteri telepe, ma egyre jobban hasonlít egy menhelyre. Ez köszönhető a most ott dolgozók és a vezetők elhivatottságának, és annak a nyitásnak, amelyet egyre szélesebb körű szemléletváltás, hosszú évek kitartó munkája és tudatos tervezés előzött meg.

Amit ennek fényében tudni érdemes a FÖRI Állategészségügyi Szolgálatáról, az az tehát, hogy kötelezettségeit tekintve nem menhely, hanem gyepmesteri telep. Feladatai közé tartozik:

  • a főváros közigazgatási határain belül, belterületen a háziasított állatfajok kóbor egyedeinek befogása,
  • az önkormányzatok jegyzői által elkobzott kutyák átvétele,
  • az állategészségügyi hatóság rendelkezésére a veszettségre, ill. veszettségfertőzöttségre gyanús húsevő emlősállatok 90 napos megfigyelése.

E feladatok az alábbi szolgáltatásokkal egészülnek ki:

  • az elkobzott és tovább tartani nem szándékozott kutyák (megunt állatok) díjmentes átvétele a lakosságtól,
  • a tulajdonos kérésére a gyógyíthatatlanul beteg, idős állatok elaltatása térítési díj ellenében,
  • térítési díj ellenében a veszettség szempontjából aggályos húsevő emlősállatok 14 napos megfigyelése.

Éppen ezért nem mondhatja azt az ÁeSz, hogy „megteltünk kérem, nem tudunk több állatot fogadni”. Ezért ösztönzünk mindenkit arra, hogy INNEN fogadjon örökbe társállatot – hogy továbbra se kelljen helyhiány miatt túlaltatni egyetlen kutyát vagy macskát sem!