A közelmúlt fejlesztései

Helyhiány miatt 2012 augusztusa óta nem altatnak állatot a szolgálat Illatos úti telepén. Ez az egyik legnagyobb vívmány, de az elmúlt években más pozitív változások, fejlesztések is történtek a telep munkájával kapcsolatban.

Az altatás megszüntetésével egyre nagyobb a törekvés az állatok örökbeadására is. Fontos szempont az örökbeadás szabályozottsága, hiszen az a cél, hogy az otthonra lelő állatok mindegyike felelős gazdához kerüljön. A 2011-ben bevezetett örökbefogadási szerződés sok egyéb mellett tartalmazza például, hogy az ÁeSz képviselője ellenőrizheti a megfelelő tartási körülményeket.

Szintén 2011-ben vezette be az Állategészségügyi Szolgálat azt a gyakorlatot, hogy a fajtatiszta és fajtatiszta jegyeket mutató ebeket kizárólag ivartalanítva adják örökbe, és több jelentkező esetén nem az érkezési sorrend számít, hanem egy állattartási ismereteket feltérképező teszt alapján a szolgálat dönti el, ki kaphatja meg a kutyát. Ezzel megszűntek azok az addigi visszaélések (a telepen dolgozók befolyásolása, az elsőbbség „megvásárlása”), amelyek korábban lehetővé tették egy szaporítói hálózat működését. Ma sikerül távol tartani ezeket a felelőtlen „örökbefogadó”-kat, akik csupán gazdasági hasznot húztak az állatokból, és nem mellékesen a fajtaromlás is csökken az új gyakorlatnak köszönhetően.

Az ivartalanítás egyébiránt – a témában jártasok egyöntetű véleménye szerint – az állatvédelem legégetőbb kérdése. Az Állategészségügyi Szolgálatnál ma már minden, kora és egészségügyi állapota alapján műthető kutyát ivartalanítanak.

2012 a tárgyi fejlesztések éve volt. Korszerűsítették az állatjóléti helyiségeket, javultak az állategészségügyi ellátás feltételei, és jelentős eszközfejlesztés történt. Ekkor kapta az addigi „ebtelep” is új nevét, és vált Állategészségügyi Szolgálattá.

2013 óta létezik az a rehabilitációs sarok, ahol a problémás, szocializálatlan kutyákat próbálják örökbeadásra alkalmas lelki állapotba hozni.

Mindezek mellett nem lehet nem észrevenni, hogy az Állategészségügyi Szolgálat nemcsak szakmaiságát, hanem átláthatóságát, megjelenését, arculatát és kommunikációját illetően is óriásit fejlődött az utóbbi időszakban.
Nézd meg az ÁeSz facebook oldalát!